IMG 9137 scaled e1731516775853

Určování krevních skupin

Krevní skupiny jsou žákům všeobecně známy a pravděpodobně i to, že nelze darovat jakoukoliv krev komukoliv. Proč to tak ale je a jak si můžeme vyzkoušet identifikovat krevní skupiny ve školní laboratoři? Dlouho jsem hledal cestu, jak názorně demonstrovat aglutinaci a vysvětlit tak krevní skupiny i pravidla pro dárcovství krve. Cesta to byla dlouhá, ale nakonec se podařilo najít ty správné látky.

Krevní skupiny

Na základní škole se věnujeme krevním skupinám A/B/AB/0. Tabulka s antigeny i přítomnými protilátkami v krevním séru (jako např. obrázek 1) bývá často obtížně chápána. Je však základem pro dárcovství krve a případné transfúze. Každý typ krve má na povrchu červených krvinek specifické antigeny, které určují její typ a v plazmě protilátky, které nás chrání proti cizím antigenům. Například krevní skupina A má na povrchu buněk antigeny A a v plazmě protilátky proti antigenu B. Jakmile pacient s krevní skupinou A obdrží krev skupiny B, tak jeho protilátky (Anti-B) napadnou červené krvinky dárce, jelikož ty mají na svém povrchu cizí antigen, B. Dojde k tzv. aglutinaci, tedy shlukování červených krvinek. Je to samozřejmě nežádoucí a život ohrožující jev.

univerzalni darce prijemce 2
Obrázek č. 1 - Krevní skupiny se svými antigeny a přítomnými protilátkami

Demonstrace aglutinace

Vyučující připraví čtyři vzorky „umělé“ krve, přičemž každý vzorek reprezentuje jednu krevní skupinu, a k tomu dvě séra. Jedno obsahuje antigen A a jedno antigen B. Žáci testují každý vzorek na přítomnost antigenu A i antigenu B. Celkem budou mít tedy 8 zkumavek (2 zkumavky na každý vzorek krve). Pakliže se jim vytvoří shluk (dojde k aglutinaci), plazma obsahuje protilátky k danému antigenu. Použité látky i jejich koncentrace jsou uvedeny v tabulce 1.

Aglutinované krvinky mohou působit jako „sraženina“, přesto je koagulace (srážení) odlišný proces. Ačkoliv jednotlivé látky budou v tomto pokusu tvořit sraženiny, nemusíme jim tak říkat, abychom žáky nepletli. 

Snimek obrazovky 2024 11 13 172515
Tabulka č. 1: Krevní skupiny a antigeny

Jednotlivé vzorky krve je možné obarvit červeně, ale doporučuji ne moc sytě, aby byly dobře patrné shluky. Žáci samozřejmě nebudou vědět, o jakou krevní skupinu se jedná. Můžeme jim je očíslovat jako vzorek 1 – vzorek 4. Každý vzorek otestují oběma antigeny a pozorují vznik shluků. Za pomocí výše uvedeného obrázku pak odhalí danou krevní skupinu.

Vzorek číslo 1 - krevní skupina A

Čpavková voda nebude reagovat se síranem měďnatým (antigen A), ale bude reagovat se síranem železnatým (antigen B). Žáci vyvozují, že vzorek 1 je krevní skupina A.

IMG 9141
Obrázek 2: Čpavková voda + antigen A / antigen B

Vzorek číslo 2 - krevní skupina B

Vodní sklo nebude reagovat se síranem železnatým, (antigen B) ale bude reagovat se síranem měďnatým (antigen A). Žáci vyvozují, že vzorek 2 je krevní skupina B.

IMG 9142
Obrázek 3: Vodní sklo + antigen A/ antigen B

Vzorek číslo 3 - krevní skupina AB

Voda nebude reagovat ani s jedním antigenem, neboť krevní skupina AB má oba antigeny a nemůže tedy proti nim mít protilátky. Žáci tak vyvozují, že vzorek 3 je krevní skupina AB.

 

IMG 9143
Obrázek 4: Voda + antigen A/ antigen B

Vzorek číslo 4 - krevní skupina 0

Hydroxid sodný bude naproti tomu reagovat s oběma antigeny. Znamená to, že v plazmě jsou přítomné protilátky Anti-A i Anti-B. Na základě toho žáci vyvozují, že vzorek 4 je krevní skupina 0.

 

IMG 9144
Obrázek 5: Hydroxid sodný + antigen A / antigen B

Jak s tématem pracovat dál?

Možností je mnoho, samozřejmě se nabízí otázka univerzálního dárcovství a kdo může být univerzálním příjemcem. 

Nákupní košík