Napsali o nás

fiala 1 1536x1025 1
Foto z natáčení spotu Globe Teacher Prize

prahaskolska.eu

prahaskolska.eu

Jak se žáci naučí nejlépe přírodní vědy? Sami si napíší učebnici

Nejlepší učebnice je ta, kterou si vytvoří samotné děti. Už brzy tuto vzletnou teorii budou moci ověřit žáci i učitelé na několika školách – Badatelský deník pro chemii a fyziku se už totiž tiskne.

Fiala 1 obalka scaled
Foto: MěÚ MČ Praha 10

denikn.cz

denikn.cz

V hodinách chemie řešíme reklamu pekárny i léky na kašel. Škola má děti připravit na život, říká oceněný učitel

Václav Fiala učí na Základní škole Solidarita v Praze přírodní vědy. Využívá především tzv. badatelsky orientovanou výuku. Fiala, který v roce 2020 získal cenu Global Teacher Prize Czech Republic pro inspirativní pedagogy, v rozhovoru s Deníkem N popisuje, čím se jeho přístup odlišuje, jak ve třídách buduje bezpečné prostředí nebo jak se na jeho práci odrazily lockdowny.

202855437 10216257061257744 3988532639280679656 n
Foto: Archiv Václava Fialy

ct24.ceskatelevize.cz

ct24.ceskatelevize.cz

Fokus Václava Moravce: Generace covidiálů. Jaké dopady bude mít distanční výuka na život dětí?

Jaký je život ve škole a jaký při domácí on-line výuce? Téma pro Fokus Václava Moravce s podtitulem Generace covidiálů. Čeští žáci a studenti se rok učili převážně doma, podle pedagogů to mělo velký dopad na jejich pracovní návyky.

vimjak

audioboom.com

audioboom.com

Vím, jak podpořit autonomii ve vzdělávání - Václav Fiala

Václav Fiala vystudoval přírodovědeckou fakultu na Jihočeské univerzitě, ale již několik let bydlí v Praze, kde je učitelem chemie a integrovaných přírodních věd. Je to také nadšený badatel, milovník přírody a vietnamského jídla a brzy již dvojnásobný otec.

fiala trida
Foto: Archiv Václava Fialy

skolashrou.cz

skolashrou.cz

Žák je tím, kdo odhaluje tajemství, říká učitel roku Václav Fiala

Co je to badatelská metoda, jak se podle ní dá upravit vyučování a co na to říkají žáci? O tom jsme si povídali s Václavem Fialou, učitelem na pražské základní škole Brigádníků a vítězem Global Teacher Prize Czech Republic 2020. Žáci se podle jeho badatelského deníku učí chemii a biologii téměř sami.

Václav Fiala
Foto: Patrik Šimr, PedF UK

hvcm.cz

hvcm.cz

Václav Fiala: “Pracovat na sobě a pomáhat v tom i druhým”

Hodnotové vzdělávání si možná spojujete spíše s výukou společenských věd než s přírodovědnými předměty. Václav Fiala vyučuje na základní škole biologii a chemii. Principy hodnotového vzdělávání a badatelského přístupu k výuce se staly neodmyslitelnou součástí jeho práce. 

Foto: Patrik Šimr, PedF UK

flowee.cz

flowee.cz

Covid ukázal nesmyslné požadavky na děti i bídné vybavení škol, říká učitel roku

S dětmi prý lehce splyne a říkají mu „týpek“. Teprve třicetiletý pedagog Václav Fiala už i přes své mládí slaví jeden velký profesní úspěch. Letos totiž díky svému unikátnímu přístupu k výuce zvítězil ve třetím ročníku Global Teacher Prize, a stal se tak „nejlepším učitelem“ v Česku.

Sestra Angelika
Sestra Angelika - Ivana Pintířová|foto:Khalil Baalbaki, Český rozhlas

dvojka.rozhlas.cz

dvojka.rozhlas.cz

Host: učitel Václav Fiala, vítěz českého kola učitelského ocenění Global Teacher Prize

Jak vypadá badatelský způsob výuky a co dětem dává? Jak povzbudit starší děti, aby nepřestaly být zvídavé? Proč by ke školní docházce měl patřit pozitivní stres?

Bez nazvu
Foto: Z videa DVTV

dvtv.cz

dvtv.cz

Učitel roku: Vymáhat pozici silou není autorita, ale autoritářství. Do školy nepatří

Autorita přichází s důvěrou. A tu získáte, když se nebojíte přiznat chybu, být ve výuce hravý a udělat si ze sebe legraci, míní učitel chemie a biologie Václav Fiala, vítěz Global Teacher Prize. Snažím se dětem předat to, co je praktické a co mohou využít. Výukou vzorečků a rovnic jim chuť učit se vezmeme. 

2967654ef7b23b46870c5fdc05b338e4
Foto: Archiv Václava Fialy

lidovky.cz

lidovky.cz

Děti je třeba vést k odpovědnosti a samostatnosti

Letošní vítěz učitelské ceny Global Teacher Prize (GTP) Václav Fiala v rozhovoru říká: „Nedělá mi problém přiznat, že jsem udělal chybu, ani si udělat ze sebe legraci, když je pro to vhodná příležitost. A tím pádem ani žákům nedělá problém uznat svou chybu.“

1ead61b8e28c3f83ad67be55569f5f95
Foto: Archiv Václava Fialy

aktualne.cz

aktualne.cz

Žáci o mně říkají, že jsem týpek. Beru to jako poklonu, říká letošní nejlepší učitel

Podle jeho badatelského deníku se děti učí biologii a chemii v podstatě samy. Jeho autor Václav Fiala, učitel na pražské základní škole Brigádníků, zahodil přesvědčení, že nejdůležitější jsou názvy a vzorečky. Jeho žáci dokonce vymýšlejí vlastní pokusy, když má dost sirek.

1facaa656bf23d4fa63b54b36e480f97
Foto: Kateřina Lánská, EDUin

eduin.cz

eduin.cz

Rodiče vítáni: Můj recept? Mám rád děti a nebojím se sám být dítětem, říká Václav Fiala

Přečtěte si rozhovor Jitky Polanské s Václavem Fialou, letošním vítězem učitelské ceny Global Teacher Prize CZ. Václav Fiala je učitelem druhého stupně Základní školy Brigádníků v Praze a čerstvým vítězem letošního ročníku českého kola prestižního učitelského ocenění Global Teacher Prize. 

Václav Fiala
Foto: Alice Hrubá

eduzin.cz

eduzin.cz

Občas mi říkají „časem na to přijdeš, jaké ty děti doopravdy jsou“, říká vítěz letošního ročníku učitelského ocenění

Václav Fiala je učitel druhého stupně Základní školy Brigádníků v Praze a čerstvý vítěz letošního ročníku českého kola prestižního učitelského ocenění Global Teacher Prize. Ve svých předmětech, chemii a biologii, učí děti objevovat, ale také číst a psát.

Global Teacher Prize
Foto: Alice Hrubá

aktualne.cz

aktualne.cz

Žáci oceněného učitele se neučí, ale bádají. Pokusy jdou dělat i na dálku, říká

Vloni odborná porota národního kola soutěže Global Teacher Prize rozhodovala podle toho, jak finalisté učí naživo. Letos vítěz musel ukázat, že umí učit také on-line. Vítězem se stal mladý učitel biologie a chemie z pražské základní školy Václav Fiala.

Nákupní košík